A bejegyzés címe egyben egy graffiti szövege is, amire sétálás közben bukkantunk Thessaloniki utcáin. Ezek a "vandál műalkotások" külön is megérnek majd egy misét. Leo-val mindkettőnket annyira megfogtak, hogy egy önálló bejegyzést szentelek nekik a későbbiek folyamán!
A mai téma apropójára is az utcán bukkantunk, plakát formájában. Feketén-sárgán hirdette, hogy Thessaloniki 3 napon keresztül egy Anti-rasszista fesztiválnak ad otthont, szám szerint a 17-nek. Rögtön felkeltette az érdeklődésemet, hiszen az otthoni médiumok valahogy épp az ellenkezőjét hangsúlyozzák (nem mintha a félrebeszélés oly idegen lenne a magyar médiától). Lényeg a lényeg: vasárnap volt az utolsó napja és mi is ott jártunk, láttunk és én le is írom. Bár a téma kényes, de egyetértek Leo-val abban, hogy az még soha senkinek nem ártott meg, ha megmutatták neki hogyan kell szeretni és elfogadni. Más részről pedig mindenképpen árnyalja a görögökről az átlag magyar ember által alkotott képet. Szóval a 'hír szent, a vélemény szabad' jelmondat jegyében, vágjunk is bele!

Mi is ez a fesztivál?
A témái között, amit felsorakoztat a kohéziós erőt a szolidaritás és az elfogadás jelszavai adják meg; de ezen kívül minden nemű szociális problémával és kérdéssel foglalkozik, ami egy nemzetet érinthet.

Miért jó?
Létjogosultsága abban rejlik, hogy alkalmat és teret ad annak, hogy ezekről a problémákról tájékozódj, ha akarod és tudod, akkor a magad módján támogasd az arra rászorulókat. 

Mivel győzött meg arról, hogy ez publikálásra érdemes? 
A rendkívüli hitelességével! Semmilyen nemű ellentmondást nem tapasztaltam a rendezvény eszméje és a kivitelezés között. Ezt arra értem, hogy a bevételt karitatív célokra költötték, a bent árult termékekkel nem a lehúzás volt a cél, a fellépő zenekarok pedig ingyen adtak koncertet.

A belépő 3 euró volt. A fesztivál területén 2 színpadot állítottak fel, és számos bódét ahol a civil szervezetek képviseltették magukat pár emberükkel, szórólapokkal és megvásárolható termékekkel, amik általában pólók, kitűzők, ékszerek, könyvek és újságok voltak.

- A bevándorló kérdés:
A bevándorlók problémája állandó napirendi kérdés a görögöknél. Egy ország ekkora szigetvilággal nem rendelkezik ellenőrizhetőnek mondható határokkal, földrajzi fekvése miatt (határos Afrikával, a Közel-Kelettel) rengeteg fejlődő országbeli menekült érkezik Görögországba, vagy éppen rajta keresztül közelíti meg Európát. A jobb élet reményében már régóta érkeznek ide ellenőrizhetetlen állampolgárságú, papírokkal nem rendelkező emberek, akiknek otthon tarthatatlanná vált a helyzetük. Az egyik probléma a sok közül, hogy nekik semmi fogalmuk sincs arról, hogy úgymond "csömörből vödörbe" kerültek, és a válság miatt őket legkevésbé sem tudja támogatni ez az ország (Európai emberjogi védelem ide vagy oda). A legnagyobb gond ezzel az, hogy a kormány ezt sehogy sem képes helyén kezelni; leginkább vagy sehogy, vagy erőszakkal válaszol a történésekre. 
A munkáltatók is rengetegszer kihasználják őket. Egyik példa lehet erre a "véres eper" néven elhíresült ügy:  200, főként bangladesi emigráns dolgozott 6 hónapig egy eperültetvényen. (Őket alkalmazták inkább mint a görög munkaerőt, hiszen olcsóbbak és lehet feketén dolgoztatni őket... itt ér össze az ördögi kör) A munka leteltével összesem 150, 000 Eurót kellett volna kifizetniük a munkáltatóknak, ehelyett nem csak hogy nem fizettek, egyenesen a munkások közé lőttek puskával, igen súlyos sérüléseket okozva.
Ezeknek a civil szervezeteknek a célja, hogy az emigrációs katyvasz közepette, -amíg a problémára végleges megoldást nem tudnak kínálni- lássuk meg, hogy nem híradós szalagcímek, és statisztikai számok, hanem hús-vér emberek azok akik előttünk állnak.
Konkrétan most arra gyűjtöttek, hogy a menekült szállásokon napi többszöri étkezést tudjanak biztosítani nekik (mert a kormány nemrég lecsökkentette az adagot napi 1 étkezés per főre).
Itt a fesztiválon egy Szenegál és Biafra nevű emigráns csoport is képviseltette magát, akik menüt főztek 3 euróért. Mi a 'Biafra' konyhát próbáltuk ki, ami csirke pörkölt volt rizzsel és ananásszal, mellé pedig egy szelet sült banánnal. (jelentem: naaaaaagyon csípős, de finom volt)
20140706_233732-horz.jpg20140706_234300-horz.jpg
Nem tudod felidézni hol van a Biafra nevű ország? Nekünk sem ment elsőre :)
Kis kutatómunka után kiderült, hogy csak 1967-1970 között létezett, és Nigériából próbált kiszakadni politikai, vallási és kulturális okok miatt. Az új országot elismerte Zambia, Gabon és Dél-Afrika; voltak más nemzetek akik nem adtak hivatalos álláspontot, de támogatták a függetlenedést pl.: Franciaország, Izrael, Portugália és Vatikán város. Végül a függetlenedés véres harcokhoz vezetett, (Nigéria-Biafra háború, Nigériai polgárháború) amiben kb. 1 millió civil lakos halt meg. Végül visszaintegrálták Nigériába, de a függetlenedés álmát azóta sem adták fel. 

-Hajléktalanok:
A Görögországot sújtó súlyos válság beköszönte óta kb. 20-25%-al nőtt az utcára kényszerülők száma. A kormány által kibocsátott megszorító intézkedések következményeképpen rengeteg ember került a szürke zónába (vagyis nem él a lét minimum alatt, nem hajléktalan, de nem húzza ki a hónap végéig a fizetéséből). Ilyenek az egyedülálló szülők és idősek például. Megközelítőleg 20-21 ezer ember éli mindennapjait az utcán.
Egy új generációja alakult ki a hajléktalanoknak, éles ellentétben a fedél nélküliekről élő klisékkel (vagyis hogy ápolatlan, kócos, mentális- vagy kábítószer-problémákkal küzdő emberek). Az új populációba az élet minden területéről kerülnek ki emberek, többségégen középkorúak, akik még az aktív éveikben járnak. 
A rendezvényen az ő érdekképviseletük a Szhedia (Σχεδία) nevű újságot árulta, amelyet 3 euróért lehetett megvásárolni és ebből a bevétel fele a fedél nélküliek megsegítésére irányul. Több témát közelít meg a létminimum alatt élők szemszögéből, de emellett számos érdekes cikket is találunk benne. Ebben a számban pl.: hajléktalanok mint alternatív idegenvezetők; milyen utakon szöknek be Amerikába a mexikói illegális bevándorlók; jótékonysági sportesemények.

20140708_123742.jpg
20140708_123753-vert.jpg
-Nők ellen elkövetett erőszak:
Ismét egy rendkívül fontos és sajnos egyre nagyobb méreteket öltő problémához érkeztünk. A családon belüli erőszak 3 nőből 1-et érint és nagy százalékuk kísérelt már meg öngyilkosságot.
A 'nők menedéke' nevű segélyszervezet igyekszik professzionális segítséget nyújtani a bántalmazott nőknek. Nekik lehet adó 1%-ot felajánlani is, a különböző bevételek pedig arra mennek, hogy pszichológusokat és szociális munkásokat fogadhassanak a sérelmeket elszenvedett nők mellé; ezenkívül pedig üzemeltetnek egy indulatkezelő tanfolyamot azon férfiak számára, akik felvállalják problémájukat és szeretnének életmódjukon változtatni.

-Fotó kiállítás:
Kiállítást nyitottak a '35mm photography 'nevű fotóriporterek művészi képeiből (artistic photojournalism)
20140706_235105.jpg
Képeik nagyjából felölelték a fesztivál összes témáját (hajléktalanok és bevándorlók helyzete, rendőri túlkapások, újrahasznosítás, civil szervezetek segítő programjai) és nagyszerűségük az elkészítésük módjában rejlik. Rengeteg időt töltöttek a fotóik alanyaival, beköltöztek hozzájuk a nyomortelepekre, így tudták megragadni az életmódjuk lényegét.
20140706_235219-horz.jpg20140706_235305-horz.jpg20140706_235705-horz.jpg
Fotópapírra kinyomtatott képeiket meg lehetett "venni". Azért használtam idézőjelet, mert nem feltétlenül kellett kifizetni, mondták, ha nincs pénzünk, vigyük csak el nyugodtan. Ez egyébként a rendezvény egészére is igaz volt! 


-Zenekarokról:
Számos népszerű zenekar is támogatta a rendezvényt ingyenes fellépésével.
Közölük ezt a kettőt emelném ki, nekem nagyon tetszettek!

az Iroas modern görög rap zene társadalomkritikus szövegekkel.



a Reggetiko Project a hagyományos görög hangzásokat vegyíti az elektro-s alapokkal. 



20140707_001044-horz.jpg

Képviseltették még magukat: öko szervezetek, melegek (Thessaloniki pride), politikai szervezetek is.

Végül miért is működött ez a dolog?
Mert nem erőltette magát rád! A szórólapjaikat, a termékeiket nem nyomták az arcodba propaganda szövegekkel, hanem odamehettél a pultokhoz beszélgetni velük, olvasgatni, ha vettél/vittél valamit akkor vettél, ha nem, hát nem...
A környezet kulturált volt, a koncertek pedig remek hangulatot varázsoltak!
Bár ez nem egy szokványos nyaralós program, de a görög mindennapok kérdéseivel foglalkozik, jár a 10/10.

A bejegyzés trackback címe:

https://fruzsibolfrida.blog.hu/api/trackback/id/tr286481843

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása